Karbonat Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
26 Haziran 2024

Karbonat Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karbonat Maskesi

Karbonat maskesi yaparak pürüzsüz, parlak ve temiz bir cilde sahip olmak mümkündür. Karbonat tozunun cilt bakımı amacıyla kullanımı, kişisel bakım alanında özellikle son yıllarda popüler hale gelmiştir. Bu yaygınlaşmanın nedeni, karbonatın cilt üzerinde oluşan ölü hücreleri, yağı ve sivilceleri kolaylıkla temizlemesi veya gidermesidir. Ancak bu olumlu etkileri yakalayabilmek için karbonat maskesinin düzenli kullanımı şarttır. Maskenin peeling etkisi yaparak cilde derinlemesine nüfuz etmesi için düzenli periyotlarla yüze uygulanması gerekmektedir.

Karbonatın Faydaları

Karbonatın olumlu faydaları arasında en çok dikkat çeken ve kullanıcıları bu maskeyi denemeye yönelten iki özelliği sivilce ve siyah nokta oluşumunu kısa sürede yok etmesidir. Sivilce ve siyah noktalar genellikle aşırı yağlı ciltlerde görülür. Cildin iç ve dış katmanlarında oluşan yağ tabakası, cilt gözeneklerinin tıkanmasına neden olur. Bu tıkanma ise sivilce ve siyah noktaların çoğalmasına davetiye çıkarır. Karbonat maskesi, cildin yağ oranını dengeleyerek gözenekler arasındaki yağ dağılımını geniş bir alana eşit şekilde yayar.

Sivilceler ve Siyah Noktalar İçin Karbonat Maskesi Nasıl Yapılır?

Yağlanma oranı fazla olmayan standart ciltler için maske yapımı oldukça basittir. Başlıca iki malzeme temin etmek, karışımı hazırlamak için yeterlidir: su ve karbonat. 1 yemek kaşığı karbonat, içerisine azar azar su eklenerek maske kıvamına getirilmelidir. Karışımın aşırı sulu ya da aşırı koyu olmamasına dikkat edilmelidir. Doğru kıvama getirilen maske, yüze uygulanmalı ve 10 dakika yüzde kalmalıdır. Günde bir defa karışımı yüze uygulamak, 1 hafta içinde gözle görülür değişiklikler sağlayacaktır.

Yağlanma oranı fazla olan cilt yapıları için karbonat maskesinde bazı değişiklikler yapılmalıdır. Yukarıdaki tarifte karbonatın kurutucu etkisini cilde yansıtan yardımcı madde sudur. Ancak su, yalnızca karbonatın kurutucu etkisini iletmekle yetinir. Aşırı yağlı ciltlerde ise daha güçlü bir kurutucu etki yaratmak için karbonatı limon suyu ile karıştırmak gerekir. Maskenin hazırlanışı için gereken miktarlar aynıdır. Her bir kaşık karbonat için maske kıvamını yakalayacak kadar limon suyu eklenmelidir. Karışımın 10 dakika uygulanması, ciltte büyük ölçüde kuruluk yaratacaktır. Bu nedenle limon suyu karbonat karışımının aşırı yağlı olmayan ciltlere uygulanması önerilmez. Aksi halde yüzde yarılmalar ve soluk bir görünüm oluşabilir.

Karbonat Maskesi Kullanım Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karbonat maskesi kullanım sürecinde yüzün düzenli olarak yıkanması, aşırı yağlanma oluyorsa emiciliği yüksek olan peçeteler yardımıyla temizlenmesi gerekmektedir.

Kırışıklıklar İçin Karbonat Maskesi Nasıl Yapılır?

Karbonatın peeling etkisi, cildin kırışmasını önlemek için de oldukça etkili bir yöntemdir. Yaşın ilerlemesi veya genetik faktörlerin etkisi ile cilt hücrelerinden bazıları görevini yapamaz hale gelir. Ölü hücre denilen bu hücreler, cilde herhangi bir katkısı olmadığı gibi bulunduğu bölgede suni bir boşluk yaratarak kırışıklıklara neden olurlar. Kırışıklıkları önlemek için bu hücrelerin tedavi edilmesi gerekmektedir. Besin oranı oldukça yüksek olan karbonat, ölü hücre tedavisi için etkili bir çözümdür. Tedavi süresi cildin yapısına göre farklılık gösterebilir ancak istikrarlı bir şekilde her gün ölü hücrelere temas ettirilen karbonat maskesi, mutlaka istenilen sonucu verir.

Maskenin yapımı için 1 tatlı kaşığı sade yoğurt ve 1 tatlı kaşığı karbonat gerekir. Malzemeleri uygun bir kapta birbirine karıştırarak karışımı göz altı, yanak çevresi, dudak yanları gibi kırışıklıkların yoğunlaştığı bölgelere kalın bir şekilde uygulayınız. Maskenin 10 dakika kalması tedavi için yeterlidir. Kırışıklığın yanında yağlılık sorunu da bulunan yüzler için karışıma ek olarak 4-5 damla limon suyu da önerilir. Ayrıca yağlı ciltler için karbonat maskesini yüzde daha fazla bekletmek gerekir. Hem yağlı ve sürekli parlayan cilt yapısından kuru ve temiz bir görünüme geçmek hem de kırışıklıklardan kurtulup genç bir görünüme kavuşmak için karbonatın besleyici özelliklerinden yararlanılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyazlatıcı Maske Tarifi ve Malzemeleri

Beyazlatıcı Maske Tarifi ve Malzemeleri

Leke Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Leke Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Maya Süt Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Maya Süt Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Termal Kil Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Termal Kil Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saç Bakım Maskeleri Nelerdir?

Saç Bakım Maskeleri Nelerdir?

Güncel

Kil Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Kil Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Göz Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Göz Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?