Nemlendirici Maske Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
25 Haziran 2024

Nemlendirici Maske Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Nemlendirici Maske

Nemlendirici maske, özellikle kuru cilt tipine sahip olan kişilerde meydana gelen soyulma, dökülme ve tahriş gibi sorunlara karşı uygulanarak, bu sorunların çözülmesini sağlayabilir. Sıcak havalarda ya da soğuktan cildi korumak için nemlendirici maskeler hazırlanarak cilde uygulanabilir. Maskeler sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu nem karşılanır. Cilt tipi ne olursa olsun, cildin nemlenmeye ihtiyacı vardır. Siz de evde kolaylıkla nemlendirici maskeler hazırlayarak cilt bakımı yapabilirsiniz.

Nemlendirici Maske Tarifleri

Doğal Nemlendirici Maske:

1 çorba kaşığı bal ve 1 tane yumurta sarısı ufak bir kâsenin içinde macun kıvamı alana kadar karıştırılır. Elde edilen karışım göz bölgesi hariç tüm yüze sürülür. 10 dakika kadar bekletildikten sonra cilt ılık su ile yıkanır. Hazırlanan doğal maske sayesinde cildin nem oranı artar ve kuruluk nedeniyle meydana gelen pürüzler yok olur.

Hassas ve Kuru Ciltler için Nemlendirici Maske:

Maske için yarım su bardağı çilek çatal ya da karıştırıcı ile ezilerek püre haline getirilir. Üzerine 3 çorba kaşığı yulaf, 1 tane yumurta sarısı ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı eklenip, homojen bir şekilde karıştırılır. Maskenin krem kıvamı alması gerekir. Elde edilen maske cilde masaj hareketleri ile uygulanır ve 20 dakika bekletilir. Bekleme süresi tamamlanınca cilt ılık su ile yıkanır. Özellikle kuru ciltlerde meydana gelen göz çevresi kırışıklıkları ile mükemmel sonuç verir.

Her Cilt Tipine Uygun Nemlendirici Maske:

Yarım avokado rendelenerek ufak bir kâseye alınır. Üzerine 1 çorba kaşığı badem yağı, 1 çorba kaşığı susam yağı ve 1 kahve kaşığı üzüm pekmezi eklenir. Malzemeler homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım gece yatmadan 20 dakika önce cilde sürülür ve 20 dakika sonra ılık su ile maske temizlenir. 1 ay boyunca haftada bir defa düzenli uygulandığında cildin daha pürüzsüz ve hoş bir görünüm kazanmasını sağlar.

Yağlı Ciltler için Nemlendirici Maske:

2 yemek kaşığı ahududu ezilerek püre kıvamına getirilir. Üzerine 2 yemek kaşığı süt kreması eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım önceden temizlenmiş cilde uygulanır ve 10 dakika bekletilerek maske ciltten ılık su yardımı ile arındırılır. Haftada düzenli olarak 1 defa uygulanabilir.

Nemlendirici Yulaf Kepeği Maskesi:

1 yemek kaşığı yulaf kepeği, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı hakiki zeytinyağı ve 1,5 tatlı kaşığı bal bir araya getirilerek homojen bir şekilde karıştırılır. Hazırlanan karışım göz bölgesi hariç tüm yüze tatbik edilir. Yüzde 15 dakika bekletildikten sonra cilt bol su yardımı ile maskeden arındırılır. Kırışıklık, kuruma, dökülme gibi sorunları iyileştirerek cildin nemlenmesini sağlar.

Nemlendirici Kahve Maskesi:

1 tatlı kaşığı kahve telvesi uygun bir kâseye alınarak, üzerine 1 tatlı kaşığı kakao, 1,5 tatlı kaşığı süt ve 1,5 tatlı kaşığı bal eklenir. Malzemeler homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra cilde masaj yapılarak sürülür. Yaklaşık 15 dakika bekletildikten sonra ılık su yardımı ile cilt temizlenir. Ardından cilt nemini koruyabilmek için uygun bir nemlendirici kullanılır. Kahvenin cildi yumuşatan etkisi vardır. Bu etkisi sayesinde kuru ciltlerde meydana gelen dökülme, soyulma ve tahrişi önleyici etki yaratır. Haftada bir defa düzenli uygulanabilir.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler:

Cilt bakımında kullanılan maskelerin etkisini artırmak için bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir:
  • Maskeyi uygulamadan önce cildinizi temizleyerek gözeneklerin açılmasını sağlayın.
  • Maskeyi haftada 1-2 defa düzenli uygulamak, uzun vadede daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.
  • Maskeyi uygularken cildinize nazik hareketlerle masaj yaparak uygulayın, bu kan dolaşımını artırarak maskenin etkisini artırır.
  • Maske uygulaması sonrasında cildinizi mutlaka nemlendirici ile destekleyin.
  • Maskeleri doğal malzemelerle hazırlamak, cildinizin kimyasal maddelere maruz kalmasını önler.

Bu bilgiler doğrultusunda, cildinizin ihtiyaçlarına uygun nemlendirici maskeleri düzenli olarak kullanarak daha sağlıklı ve nemli bir cilde sahip olabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Toz Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Toz Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kil Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Kil Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Bakım Maskeleri Tarifi ve Malzemeleri

Bakım Maskeleri Tarifi ve Malzemeleri