Kahve Maskesi Tarifi ve Malzemeleri
09 Temmuz 2024

Kahve Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Kahve Maskesi

Kahve, sağlık adına birçok alanda kullanılmaktadır. Karaciğer sağlığı, baş ağrısı, mide rahatsızlıkları gibi pek çok soruna karşı faydalı olan kahve, antioksidan etkisi ile çağımızın yaygın hastalığı olan kanser hücrelerinin çoğalmasını ve vücuda yayılmasını da önler. Sinir sistemini uyarıcı etkisi ile vücuda enerji ve güç verir. Beyin fonksiyonlarında uyarıcı etki yaratır ve konsantrasyonu artırır. Kahve, cilt bakımı için de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kahve telvesi ile hazırlanan maskeler, ciltte oluşan birçok problemi gidermek ya da hafifletmek için kullanılabilir. Kadınlarda meydana gelen ve kadınların kâbusu olan selülit sorununa karşı da oldukça etkilidir. Kilo vermek, fiziksel performansı artırmak, Tip 2 diyabet şikâyetlerini hafifletmek, Alzheimer'dan korunmak, Parkinson hastalığına yakalanma riskini azaltmak, karaciğer sağlığını korumak, depresyondan korunmak ve ishali önlemek için kahve ve kahve telvesinden yararlanılabilir.

Kahve Telvesi ile Hazırlanan Maskelerin Faydaları

Kahve telvesi ile hazırlanan maskeler cilt ve saç sağlığı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kahve telvesi, Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak banyo yapıldığında cildi yumuşatıcı etki sağlar. Aynı karışım selülit üzerine uygulanabilir. Eğer selülit için uygulanacaksa Hindistan cevizi yağı yerine hakiki zeytinyağı da kullanılabilir. Hazırlanan karışım selülitli bölgeye sürülüp 10 dakika bekletilerek yıkanır. Haftada 3-4 defa her banyoda uygulanabilir. Saç sağlığı için yine kahve telvesi tercih edilebilir. Saçlar temizlendikten sonra saç diplerinden başlanarak tüm saça kahve telvesi sürülür ve yarım saat bekletilerek saçlar ılık su ile yıkanır. Kahve telvesi, saçların daha sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Kahve telvesi yine direkt olarak el bakımı için kullanılabilir. Elde oluşan ölü hücre ve kokuyu giderici etkisi vardır. Telve ellere sürülerek 5 dakika bekletilir ve ardından ılık su ile yıkanıp ellere nemlendirici krem sürülür.

Kahve Maskesi Tarifleri

Kuru, sert ve hassas ciltler için kahve maskesi mucizevi etkiler yaratabilir. Kahve maskesinin cilt sıkılaştırıcı ve cilde canlılık verici bir etkisi vardır. Cilde uygulandığında kan dolaşımını artırarak, oluşan kırışıklıkların görünümünü azaltır ve yeni kırışık oluşma sürecini yavaşlatır. Kahve maskesi tüm vücut için hazırlanarak kullanılabilir.

Kahve Maskesi Peelingi

1 şeker kaşığı kahve telvesi, 1 çay kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı zeytinyağı bir kabın içinde homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım masaj hareketleri ile göz bölgesi haricinde tüm yüze sürülür. Yaklaşık olarak 20 dakika bekletilerek yüz ılık su yardımı ile yıkanır. Kahve maskesi peelingi cildi ölü hücrelerden arındırarak sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Haftada 1-2 defa uygulanabilir.

Cilt Sıkılaştırıcı Kahve Maskesi

1 çorba kaşığı kahve, 1 şeker kaşığı zeytinyağı ve 1 şeker kaşığı badem yağı uygun bir kabın içinde homojen bir şekilde harmanlanır. Hazır hale gelen kahve maskesi cilde tatbik edilerek 5-7 dakika kadar bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra cilt bol ılık su ile yıkanır. Maske sonrası eğer ciltte kızarıklık ya da tahriş gibi sorunlar oluşmuşsa kahve maskesi cilt tipi ile uyumlu değildir ve bu nedenle tekrar uygulanmamalıdır.

Cildi Canlandıran Kahve Maskesi

1 şeker kaşığı kahve telvesi, 1 şeker kaşığı su ve 1 şeker kaşığı limon suyu bir kâsenin içine bir araya getirilip karıştırılır. Elde edilen karışım cilde dairesel ve yumuşak hareketler ile tatbik edilir. Ortalama olarak 10-15 dakika bekletilir. Bekleme süresi tamamlanınca cilt ılık su ile maskeden arındırılır. Maske ciltten arındıktan sonra cilt tekrar soğuk su ile yıkanır. Haftada 1 defa uygulanabilir.

Yorgun Ciltler İçin Kahve Maskesi

1 tatlı kaşığı kahve telvesi, 1 tane yumurta, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı esmer şeker ve 1 çay kaşığı süzme bal bir kâsenin içinde homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım göz ve dudak çevresi hariç tüm yüze eşit şekilde masaj yapılarak yayılır. Maske ciltte 10 dakika bekletildikten sonra soğuk suya yakın ılık su ile yıkanır. Yorgun ciltler için kahve maskesi cildi temizler, canlandırır ve yorgun görünümü gidererek hoş bir görünüm kazanmasını sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni