Dökülen Saçlar İçin Maske Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
27 Haziran 2024

Dökülen Saçlar İçin Maske Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dökülen Saçlar İçin Maske

Dökülen saçlar için maske kullanırken, saç tipinize en uygun maskeyi tercih etmek önemlidir. İnsan vücudunun belirli aralıklarla yenilendiğini biliyoruz. Saç hücreleri de sürekli yenilenen bir sistem olduğu için uzmanlara göre günlük 60-100 tel saçın dökülmesi normal kabul edilir. Ancak dışarıdan müdahale edilip saçın dökülmesine neden olan unsurlar da vardır. Bu unsurlar arasında kopan, kırılan saçlar, kepeklenme, deri hastalıkları veya fiziksel etkilerin oluşturduğu dökülmeler (örneğin fırçalama, yanlış şampuanlama) mevcuttur. Çok kopan ve dökülen saçları dikkate almakta fayda vardır. Saçı döken unsurların başında aşırı stres gelir. Bu durum erkeklere göre kadınlarda daha yoğunlukta görülür. Hatta hava kirliliği bile saçımızın dökülmesine neden olabilir. Saçı kafaya fazla takıp sürekli saçla oynamak da saçı yıpratır ve dökülmesine neden olabilir. Kadınların saç dökülme oranı erkeklere göre daha fazladır çünkü saç dökülmesine neden olan unsurlardan bazıları adet dönemlerinde, menopoz dönemlerinde veya hamilelik öncesi ve sonrasında da görülebilir. Çeşitli hastalıklar veya vitamin, mineral eksikliğinde de dökülmeler meydana gelir. Bunlardan en bilinenleri ateşli hastalıklar, sinir hastalıkları, kansızlık, demir ve folik asit eksikliğidir.

Maske 1

Dökülen kuru saçlar için uygun olan maskedir.
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 fincan zeytinyağı
  • 1 fincan su
Dökülen Saçlar İçin Maske 1 Nasıl Yapılır?

Yumurta sarısı mineral, protein ve vitamin deposudur. İçinde A, D, E vitaminlerini bulundurur. Bu vitaminler saçların beslenmesini ve dökülmesine engel olur. Ayrıca saçın daha kısa zamanda sağlıklı bir biçimde uzamasını sağlar. Zeytinyağı ise saçları besler ve saçın uç kısmının kırılmasını önler. Ayrıca saç beyazlamasına da engel olur. Bu malzemelerin hepsini bir kasede birleştirin. Saçın tamamına masaj yaparak uygulayın. Saçta 40-45 dakika kadar bekletin ve bekletirken poşet veya streçle kaplayın. Bekledikten sonra ılık suyla durulayın ve saç tipinize uygun şampuanla saçınızı yıkayın. Bu maskeyi ayda 3-4 kez uygulayabilirsiniz.

Maske 2

Dökülen yağlı saçlar için uygun olan maskedir.
  • 2 yumurtanın beyazı
  • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 2 çorba kaşığı bal
Dökülen Saçlar İçin Maske 2 Nasıl Yapılır?

Yumurtanın beyazı yağlı saçları yağdan arındırmak için kullanılır. Bir nevi antibakteriyel bir madde olarak düşünülebilir. Saçın yağlanması durumunda gözeneklerin tıkanması gibi durumlar meydana gelir ve bu da saçta bazı mikroplar oluşturarak saçın dökülmesine neden olur. Saçı gereğinden fazla yıkamak saçın olduğundan daha erken yağlanmasına sebep olur. Üç günde bir yıkanması saçlar için uygundur. Zeytinyağı saçı besleyip kırılmasını önlerken, bal ise saçı mikroplardan arındırır. Bu maskelerde saç uzunluğuna veya kısalığına göre malzemeleri artırabilir veya azaltabilirsiniz.

Bu malzemeleri bir kasede birleştirin. Saçın tamamına masaj şeklinde iyice yedirin. 30-45 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Daha sonra saç tipinize uygun şampuanla saçınızı yıkayın. Bu maskeyi ayda 3-4 kez uygulayabilirsiniz.

Maske 3

Kuru, mat ve cansız saç tipleri için uygun olan maske.
  • 2 yemek kaşığı badem yağı
  • 2 yemek kaşığı lavanta yağı
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı hint yağı
Dökülen Saçlar İçin Maske 3 Nasıl Yapılır?

Badem yağı saçlar için çok yararlı olan E vitamini ve magnezyum açısından zengindir. Saçı besler, yumuşatır ve yıpranmış saçı tamir etmede faydalıdır. Lavanta yağı saç diplerini rahatlatır ve hoş kokusu ile saça güzel bir koku bırakır. Zeytinyağı saçı besler, saç uzamasına katkıda bulunur ve saç kırılmasını önler. Hint yağı saçın olmasından daha kısa sürede uzamasına yardımcı olur.

Bu malzemeleri bir kapta homojen bir biçimde iyice karıştırın. Saç diplerinden başlayarak uçlarına kadar masaj yaparak iyice yedirin. Rahatsız etmiyorsa saçınızı kapatmanız gerekmiyor. 1 saat kadar bekleyin, sonra ılık suyla durulayın ve saç tipinize uygun şampuanla saçınızı yıkayın. En son durulamada suyunuza az miktar elma sirkesi veya limon suyu ekleyin. Bu işlem hem saç dipleriniz için antibakteriyel bir uygulama sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

Güncel

Bal Maskesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bal Maskesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kahve Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Kahve Maskesi Tarifi ve Malzemeleri