Yumurta Akı Maskesi Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Yumurta Akı Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta akı maskesi, yumurta akı cilt bakımı için yaygın bir şekilde kullanılan ürünlerin başında gelir. Cilt gerginleştirici, kırışıklıkları azaltıcı etkisi bulunmaktadır. İçerisinde yer alan bol miktarda mineral ve vitaminler sayesinde cilt sağlığını destekler. Protein bakımından da zengin bir kaynak olan yumurta akı özellikle kırışıklıkların görünümünü azaltmak ve yeni kırışıklık oluşumunu engellemek için önerilmektedir.

Yumurta akı ciltte yağ oranını dengeleyici etki yaratır. Yine özellikle yüz bölgesinde oluşan siyah noktalar için de faydalıdır. Yanık tedavisinde yumurta akı yaygın bir şekilde kullanılır. Yanık izlerini giderdiği bilinmektedir. Yaş ilerledikçe ciltte meydana gelen geniş gözenekleri kapatmak amacıyla kullanılabilir.

Yumurta akı maskesinin faydaları nelerdir?
 • Yumurta akı maskesi ciltte oluşan fazla yağın kontrol edilmesi için kullanılabilir. Makyaj kalıntısı, kir gibi çevresel etkenler nedeniyle oluşan siyah nokta ya da noktacıkları önler.
 • Yumurta akı maskesi cildi sıkılaştırmak ve gerginleştirmek için kullanılabilir. Cildi ölü hücrelerden arındırarak canlı bir görünüm kazandırır. Akne ve sivilce için uygulanabilir.
 • Ciltte meydana gelen iz ve lekeler için yumurta akı maskesi kullanılabilir. Yumurta akı maske şeklinde hazırlanarak cilde düzenli uygulandığında leke ve izlerin zamanla kaybolduğu fark edilir.
 • Yumurta akında bulunan protein ciltte yeni hücre oluşumuna yardımcı olur. Hasarlı hücreleri onarıcı etki yaratır.
 • Yumurta akının içine bulunan B2 vitamini cildi zararlı toksinlerden arındırır. Cilde ışıltı ve canlılık katar.
Yumurta akı maskesi

Sivilcelere karşı yumurta akı maskesi: Yumurta akı antiseptik ve antibakteriyel etkisi ile ciltte sivilce oluşumuna izin vermez. Oluşan sivilceleri kurutucu etki yaratır. Sivilceye karşı yumurta akı maskesi hazırlamak için 1 tane yumurta akı, yarım tatlı kaşığı bal ve yarım tatlı kaşığı limon suyu yeterli olur. Malzemelerin tümü homojen bir şekilde çırpılır. Elde edilen karışım cilde sürülerek en fazla 15 dakika bekletilir ve cilt bol ılık su ile yıkanır. Yumurtanın gerginleştirici etkisi olduğu için cilt maskeden arındırılıp, kurutulduktan sonra nemlendirici sürülür.

Cilt beyazlatıcı yumurta akı maskesi: Yağlı ve sivilce problemine maruz kalan ciltler için etkili bir maske tarifidir. Ancak birkaç kullanımda sonuç beklemek yanlıştır. 1,5 ay boyunca Devamlı olarak haftada 1 defa uygulanmalıdır. Sonuç alınmaya başlandığında 15 gün ara ile tekrarlanmalıdır. Beyazlatıcı etkisi olan yumurta akı maskesi 1 tane yumurta akı, 1 tatlı kaşığı portakal suyu ve bir fiske zerdeçal ile hazırlanır. Malzemelerin hepsi uygun bir kabın içinde karıştırılır. Elde edilen karışım cilde tatbik edilerek 15 dakika bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra cilt bol su ile temizlenir. Maskenin ardından cilt kuruluğunu engellemek için nemlendirici kullanılmalıdır.

Nemlendirici etkisi yaratan yumurta akı maskesi: 1 tane yumurta akı, çeyrek avokado ve 1 çay kaşığı yağsız yoğurt maskeyi hazırlamak için gerekli olan malzemelerdir. Avokado iyice ezildikten sonra diğer malzemeler ile karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde sürülür ve 20 dakika bekletilerek ılık su ile yıkanır. Avokado olmadığı zamanlar yerine muz tercihe dilebilir. Uygulanan maske özellikle kuru ciltlerde cildin nemlenmesini sağlayarak yumuşak bir görünüm kazandırır.

Peeling etkisi yaratan yumurta akı maskesi: Düzenli aralıklar ile cilde uygulandığında gözenekleri açarak cildi ölü hücrelerden arındırır. Cilt maske sonra canlı ve daha parlak bir görünüm kazanır. Peelin etkisi yaratan yumurta maskesi için 1 tane yumurta akı, 1 şeker kaşığı yulaf ezmesi ve 1 çay kaşığı bal kullanmak yeterli olur. Yulaf ezmesi iyice dövülerek toz haline getirilir ve diğer malzemeler ile homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra cilde tatbik edilir. Yaklaşık 20 dakika bekletildikten sonra cilt bol su ile yıkanır.

Cildi canlandıran yumurta akı maskesi: 1 tane elma, 1 tane yumurta akı maskeyi hazırlamak için yeterli olur. Elma püre şekline getirildikten sonra yumurta akı ile karıştırılır. Karışım cilde sürülerek 20 dakika beklenir. Kuru cilt tipine sahip olan kişiler maskeye birkaç damla lavanta yağı ekleyebilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra cilt bol su ile yıkanır.

Yumurta Akı Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6