Yağlı Ciltler İçin Maske Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Yağlı Ciltler İçin Maske Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yağlı Ciltler İçin Maske

Yağlı cilt sorunu yaşayan bireyler, bir cilt uzmanıyla görüştüğünde, uzman kişilerin ilk soracağı soru cilt temizliğinin ve bakımının düzenli olarak yapılıp yapılmadığını anlamaktır. Yağlı bir cilde sahipseniz, cildinizi kesinlikle periyodik yöntemlerle temizlemelisiniz. Yüzünüzü soğuk suyla değil de ılık su kullanarak yıkamanız, cilt tabakasında yer alan yağların çok daha kolay çözülmesinin yanı sıra temizlenmesini sağlayacaktır. Yağlı cilt yapısına sahip olan bireylerin cilt temizliği yaparken kesinlikle alkol içeren ürünlerden uzak durmaları gerekmektedir. Bu nedenle alkol içermeyen, alkolsüz cilt toniği uygulanması ile hem cilt gözeneklerinin açılması hem de ciltte biriken yağlardan arınmak mümkündür. Ayrıca, yağlı cilt yapısına sahip olan bireylerin ciltlerini nemlendirmek amacıyla yağlı cilt yapısına uygun olarak üretilen ve yağ içermeyen kremler kullanmaları önerilir.

Yağlı cilt korunması oldukça güç olan ve zor bir cilt türüdür. Özellikle yaz mevsiminde sıcaklık nedeniyle yağ bezeleri kış mevsimine oranla daha fazla artar. Bu nedenle ciltteki yağ miktarı en üst seviyelere çıkarak sivilce oluşumunun önüne geçilemez. Yağlı cilt üzerinde uygulanan makyaj malzemelerinin de cilt yapısına göre doğru seçilmesi oldukça önemlidir ve yapılan makyaj abartılmadan, yerli yerinde olmalıdır. Aksi halde bilinçsiz kullanılan ürünler ciltte sivilce oluşumuna sebep olabilir. Bu yüzden bireyler cilt türlerini bilerek cilt tipine uygun bakım uygulamalıdırlar.

Yağlı Ciltler İçin Maske Tarifleri

Yoğurt ve Karbonat Maskesi

Gerekli Malzemeler

  • 1 çorba kaşığı yoğurt
  • 1 kahve kaşığı karbonat
Yağlı ciltler için maske hazırlığına uygun bir kaseye 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 kahve kaşığı karbonat ilave ederek karışımı iyice karıştıralım. Ardından hazırladığımız maskeyi yüze aşağıdan yukarıya doğru parmak uçlarımızla hafif masaj hareketleriyle sürerek yaklaşık 30-35 dakika kadar yüzümüzde bekletelim. Yağlı cilt yapısının dengesini en iyi şekilde sağlayan bu maske, dengelemenin yanı sıra cildi siyah noktalardan da arındırır. Özellikle yağlı cilt problemlerinden biri de siyah noktalardır. Hem cildinizin yağ oranını dengelemek hem de siyah noktalardan kurtulmak amacıyla en az 15 günde bir yoğurt ve karbonat maskesini cildiniz için uygulayabilirsiniz. Ancak hassas bir cilde sahipseniz ayda bir kez uygulamanız yeterli olacaktır. Yağlı ciltler için hazırlanan maskede kullanılacak olan yoğurt, cildin gereken nem dengesini sağlarken, maskede kullanılan karbonat ise cildin daha canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Limon Kabuklu Cilt Maskesi

Gerekli Malzemeler

  • 2 adet limon kabuğu rendesi
  • 2 çorba kaşığı su
Yağlı ciltler için hazırlanan en uygun maskelerden biri de limon kabuklu maske tarifidir. Maskemizi hazırlamak için 2 adet limonu bol suda yıkadıktan sonra uygun bir kabın içine rendeleyelim. Rendelenen limon kabuklarının üzerine 2 yemek kaşığı kadar su ilave ederek karışımı iyice karıştıralım ve bu şekilde yaklaşık 5-6 dakika kadar bekleterek karışımı robottan geçirelim. Ardından hazır hale gelen limon kabuğu maskesini bir parça pamuk yardımıyla yüzümüze sürüp yaklaşık 3-4 dakika kadar bekleyerek ılık suyla yüzümüzü yıkayarak temizleyelim. Bu maske, haftada bir kez yağlı cilde sahip bireyler tarafından uygulanabilir.

Ekstra Bilgiler

Yağlı ciltler için maske tariflerinin yanı sıra, cilt sağlığını korumak adına bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir:
  • Günlük su tüketimi artırılmalı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.
  • Yağlı yiyeceklerden ve aşırı şekerli gıdalardan kaçınılmalıdır.
  • Düzenli egzersiz yaparak kan dolaşımını artırmak, cilt sağlığını olumlu yönde etkiler.
  • Cilt temizliği için doğal ve cilt tipine uygun ürünler tercih edilmelidir.
  • Stres yönetimi, cilt sağlığı üzerinde olumlu etkiler yaratabilir. Meditasyon ve yoga gibi rahatlatıcı aktiviteler önerilir.
Bu önerilere dikkat ederek, yağlı cilt problemlerini minimize edebilir ve daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni